اسپا چیست ؟

اسپا چیست ؟

وقتی به « اسپا چیست ؟ » فکر می کنید، اولین تصویری که به ذهنتان خطور می کند چیست؟ آیا تصویر حوض آب شما را تداعی می کند؟ در این مورد باید بگوییم که درست حدس زدید! اسپا دقیقاً همین است! کلمه “Spa” در واقع از کلمه لاتین “Solus per aqua” گرفته شده است که به معنای سلامتی از طریق آب است.

در واقع در زمان های قدیم از اسپاها برای درمان دردهای عضلانی و التیام زخم های سربازان استفاده می شد. با این حال، این اصطلاح در طول قرن ها از یک وان حمام فلزی ساده به اسپاهای با دمای کنترل شده با ویژگی هایی مانند ماساژ تکامل یافته است. در این مقاله به تفصیل بررسی کرده ایم که اسپا چیست و چه انواعی دارد. برای اطلاعات بیشتر حتما به ادامه مطلب مراجعه کنید.

اسپا چیست؟

اسپا واژه ای با معانی متعدد است که با توسعه صنعت بهداشت و زیبایی به سرعت در حال رشد است. طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، اسپا مکانی است که خدمات بهداشتی یا زیبایی ارائه می دهد. در یک اسپا، هدف بهبود سلامت و التیام بدن از طریق ماساژ و انواع دیگر درمان ها است. خدمات زیبایی مانند پدیکور و فیشال نیز در این مکان ارائه می شود. وجود بیش از 149000 اسپا در سراسر جهان نشان می دهد که این صنعت به سرعت در حال رشد است.

اسپا چیست ؟ و چه خدماتی در اسپا ارائه می شود؟

در حال حاضر، اسپا خدمات و درمان های مختلفی از جمله مانیکور، صورت، پدیکور و ماساژ ارائه می دهد. خدمات آرایش مو و اپیلاسیون، درمان های جامع مانند ماساژ ریکی و ماساژ تخلیه لنفاوی نیز می تواند ارائه شود. علاوه بر این، برخی از اسپاها ممکن است مزایایی مانند آب درمانی و درمان های حرارتی ارائه دهند.

اسپا چیست ؟ و تاریخچه آبگرم چیست؟

اسپا چیست ؟ و تاریخچه آبگرم چیست؟

تاریخچه استراحتگاه آبگرم به دوران یونان و روم برمی گردد. اصطلاح اسپا از شهر اسپا در بلژیک گرفته شده است. شهرک آبگرم با بیش از 300 چشمه آب معدنی از دیرباز یکی از معروف ترین شهرک های آبگرم در جهان بوده است.

ویژگی ها و فواید روغن ماساژ
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

در زمان یونان و روم، مراکز درمانی و شهرها در اطراف چشمه های معدنی تشکیل می شدند. این چشمه ها چه آب گرم و چه سرد، عناصر مفیدی برای سلامتی جمعیت به حساب می آمدند و امروزه نیز این باور در بسیاری از جوامع وجود دارد.

در آن زمان چشمه های طبیعی مقدس و محترم شمرده می شدند. به عنوان مثال چشمه های آب گرم باث انگلستان و مونته گرانو ایتالیا مکان های مقدس محسوب می شدند و معابدی در اطراف این چشمه ها ساخته می شدند.

با گذشت زمان، اسپاها به اشکال و امکانات مختلفی تبدیل شده‌اند و امروزه هنوز به عنوان مکانی برای آرامش، بهبود خلق و خو و نوازش طبیعی محبوب هستند. امروزه اسپاها به عنوان مراکزی برای لذت بردن از تجربیات مختلف از جمله حمام آب گرم، اسکراب پوست و درمان های مختلف سلامت شناخته می شوند.

انواع اسپا چیست ؟ و تعاریف آنها

اسپا یک تجربه آرامش بخش است که در طول تاریخ به اشکال مختلف تکامل یافته است. انواع مختلف اسپا که هر کدام ویژگی ها و تعاریف خاص خود را دارند، تجربیات منحصر به فردی را برای بهبود خلق و خو و سلامت افراد ارائه می دهند. هر آبگرم امکانات مختلفی برای بهبود کیفیت زندگی و بهبود وضعیت جسمی و روحی افراد دارد. در ادامه به برخی از انواع رایج جکوزی و تعاریف آنها می پردازیم.

1. آبگرم روز
اسپاهای روزانه یک مقصد محبوب برای افرادی است که به دنبال تجربه‌های آبگرم و درمان‌های آبگرم هستند، اما نیازی به ماندن در آنجا ندارند. این اسپاها به عنوان مراکزی شناخته می شوند که در طول روز به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند. در اسپاهای روزانه، مردم می توانند از تمام خدمات آبگرم از جمله حمام آب گرم، ماساژ، اسکراب پوست و سایر درمان های آبی و بهداشتی لذت ببرند و سپس به راحتی به خانه یا محل اقامت خود بازگردند.

ماساژ دنبالچه
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

برخی از هتل ها و استراحتگاه ها نیز امکانات اسپا روزانه را به عموم و مهمانانشان ارائه می دهند، حتی اگر در آنجا اقامت نداشته باشند. این اسپاها خدمات عالی را برای یک روز آرام و پرانرژی در میان کارهای روزمره ارائه می دهند.

یک روز آبگرم

2. هتل اسپا

اسپاهای هتل، مراکزی هستند که مستقیماً در داخل هتل ها قرار دارند و خدمات اسپا و درمان های اسپا را به مهمانان هتل ارائه می دهند. این اسپاها به انواع مختلفی تقسیم می شوند و از اسپاهای کوچک با یک یا دو اتاق درمانی گرفته تا امکانات بزرگتر و مجلل با استخر و سونا را شامل می شوند.

اسپاهای هتل می توانند مکان هایی برای آرامش جسمی و روحی و تجدید قوا باشند. این مکان ها اغلب با طراحی زیبا، تجهیزات مدرن و خدمات با کیفیت مشخص می شوند. اسپاهای هتل های لوکس شامل هتل Gainsborough در باث، انگلستان است که با امکانات استثنایی آب درمانی و حمام های حرارتی، تجربه ای مجلل و عالی را ارائه می دهد.

این اسپاها با ترکیب اقامت در هتل و دسترسی آسان به امکانات اسپا، مزایای منحصر به فردی دارند و تجربه ای خاص و آرامش بخش را برای مهمانان فراهم می کنند.

3. اسپا مقصد
اسپاهای مقصد نوعی آبگرم هتل هستند که تمرکز اصلی آن بر خدمات اسپا است و این امکانات تمرکز اصلی ملک محسوب می شود. این اسپاها تجربه ای جامع از نظر سلامتی و آرامش را ارائه می دهند و اغلب مزایای مختلفی را ارائه می دهند که شامل وعده های غذایی سالم و تمام درمان ها می شود.

مقاصد اسپا در اروپا بسیار محبوب هستند و بسیاری از آنها فرصت ملاقات با پزشک آبگرم را دارند. این پزشکان در کار خود متخصص هستند و برنامه درمانی شما را بر اساس نیازها و اهداف سلامتی شما طراحی می کنند.

یکی از معروف ترین مقاصد اسپا، آبگرم باد راگاز در سوئیس است که به عنوان یکی از لوکس ترین و آرامش بخش ترین مقاصد اروپا شناخته می شود. این اسپاها علاوه بر ارائه انواع درمان ها، خدمات کاملی از جمله وعده های غذایی سالم و طیف کاملی از درمان ها را نیز ارائه می دهند و ویژگی های منحصر به فردی دارند. تجربه آبگرم مقصد می تواند به شما کمک کند تا وضعیت جسمی و روحی خود را بهبود بخشیده و سفری آرام و لذت بخش را برای شما فراهم کند.

ماساژ برای رفع دندان درد
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ
Resort Spa

Resort Spa ترکیبی از اسپاهای مقصد و اسپاهای هتل را ارائه می دهند. گاهی اوقات با این اسپاها مانند هتل های لوکس با امکانات و امکانات بیشتر مانند استخرهای روباز، باغ های زیبا یا حتی دسترسی به ساحل رفتار می شود.

این اسپا بیشتر بر فعالیت های تفریحی و سرگرم کننده تمرکز دارند اما در عین حال امکانات اسپا با کیفیت بالایی را ارائه می دهند. یک نمونه عالی از اسپا توچال، اسپای Le Blanc Cabo Resort در مکزیک است که ترکیبی عالی از سرگرمی و آرامش را با استخرها، اسکله ها، فعالیت های ورزشی و انواع درمان های اسپا ارائه می دهد.

تفاوت اصلی بین اسپا Resort و اسپای مقصد در تمرکز ملک می باشد. اسپای Resort ، اسپا تنها یک جزء از فعالیت‌های گسترده‌ای می باشد که امکان دارد شامل گلف، ورزش‌های آبی، سرگرمی‌های شبانه و دیگر امکانات تفریحی باشد که ممکن است شامل گلف، ورزش های آبی، سرگرمی های شبانه و سایر امکانات تفریحی باشد. وعده های غذایی نیز گزینه های سرو سالم و خوشمزه از این اسپا هستند. اما آبگرم مقصد بر تجربه آبگرم تمرکز دارد و وعده های غذایی و درمان های سالمی را ارائه می دهد.

در این مقاله به تفصیل توضیح داده ایم که اسپا چیست و چه انواعی دارد. امیدواریم با مفهوم اسپا آشنایی کامل داشته باشید. خوشحال می شویم هرگونه سوال یا پیشنهادی را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

برای مطالعه بیشتر : سوجوک تراپی

×