تاریخچه ماساژ

تاریخچه ماساژ

تاریخچه ماساژ
کلمه ماساژ از کلمه یونانی masin به معنای مالیدن یا مشت کردن گرفته شده است و با کلمه لاتین manus به معنای دست مرتبط است. با توجه به تعاریف مختلف ماساژ، شاید بهترین تعریف این باشد: انجام حرکات منظم بر روی بدن برای رسیدن به اهداف خاص.

در واقع ماساژ شامل یک سری حرکات منظم (به ترتیب بسته به نوع فشار و پیشرفت آن در حین ماساژ و همچنین شروع و پایان ماساژ) گاهی با دست و گاهی با استفاده از ابزار است. . و گاهی اوقات با پاها، روی بدن. گیرنده برای دستیابی به اهداف جسمی و روانی استفاده می شود.

ماساژ یکی از قدیمی ترین روش های درمان بدن و ذهن است. تاریخچه آن به 2700 سال قبل باز می گردد و در میان انسان های اولیه و تمدن های باستانی سابقه ای طولانی دارد. از اولین منابع مکتوب یافت شده در این زمینه می توان به کتاب امپراطور زرد (مرجع طب داخلی چین) اشاره کرد که از ماساژ عضلات و پوست به عنوان یکی از رایج ترین درمان ها و برای درمان فلج و تب یاد شده است. . و ماساژ لرز، پوست و پا توصیه می شود.

در واقع ماساژ در میان تمامی ملل و فرهنگ های باستانی از جمله مصر، ایران، یونان، هند، چین و ژاپن رواج داشته است. هندی ها از ماساژ در ورزش های هوازی استفاده می کردند و در ایران دانشمندان و پزشکان باستانی مانند ابوعلی سینا در کنار روش های دیگر از ماساژ برای درمان برخی عوارض مفصلی و عضلانی استفاده می کردند، بنابراین بقراط از ماساژ ملایم و سپس حرکت شانه و ابوعلی سینا استفاده می کرد. از ماساژ برای توزیع مواد زائد تشکیل شده در ماهیچه ها به منظور رفع خستگی استفاده شد.

ماساژ ورزشی چیست؟
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

تاریخچه ماساژ در مشرق زمین

تاریخچه ماساژ در مشرق زمین

ماساژ شرقی
ماساژ در چین
در چین، تاریخچه ماساژ به زمان خوشنویسی برمی گردد. نوشته های اولیه در چین (1400 قبل از میلاد) به ماساژ، طب سوزنی و موزا (سوختن گیاهان برای اهداف درمانی) اشاره دارد. طب سنتی چین که سیستمی جامع از روش های درمانی است و شامل موضوعاتی مانند رژیم غذایی، طب سوزنی، داروهای گیاهی و ورزش و همچنین ماساژ است، از سال 800 پس از میلاد با نام Tui Na به معنای واقعی کلمه (فشار و درک) شناخته می شود. . از جمله موارد دیگر در چین می توان به چی نی تسانگ اشاره کرد که تلفیقی از دانش پزشکی و طب سنتی سنتی چین است که شامل ماساژ نیز می شود.

ماساژ در تایلند
شیواگا کومار به عنوان بنیانگذار ماساژ سنتی تایلندی و طب تایلندی شناخته می شود. شیواگا یک پزشک بودایی بود و سیستم درمانی ترکیبی از طب فشاری، رفلکسولوژی و حرکات یوگا را توسعه داد. ماساژ سنتی تایلندی معمولاً بر اساس ترکیبی از سنت های پزشکی هندی و چینی است. شیواگا امروزه به عنوان (پدر پزشکی) در تایلند شناخته می شود.

ماساژ در هند
ماساژ هندی
آیورودا یک طب سنتی هندی است که شامل ماساژ با روغن های مخصوص برای اهداف خاص است. کتاب های باستانی آیورودا و اسناد سانسکریت نشان می دهد که ماساژ از زمان های قدیم در هند وجود داشته است.

ماساژ در ایران
ماساژ ایرانی
ماساژ در طب سنتی ایران نیز جایگاه خود را دارد. در ایران استفاده از روغن های مخصوص برای مقاصد درمانی اهمیت زیادی دارد. وجود دلاک در حمام و گاوصندوق برای رفع خستگی عضلات و مفاصل نشان از وجود ماساژ در تاریخ ایران دارد. دلاک در طب سنتی ایران به معنای دستکاری دستی یا مشت و پول است. قامز یکی دیگر از انواع ماساژ ایرانی است که کاربرد درمانی دارد و حکیمان و پزشکان طب سنتی از آن برای رفع انباشتگی شپش استفاده می کردند. لازم به ذکر است که روغن درمانی بخشی از رژیم زیبایی همسران خشایارشا بود.

ماساژ در دوران بارداری
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

تاریخچه ماساژ در غرب

تاریخچه ماساژ در تمدن غرب به ریشه های طب غربی در یونان باستان برمی گردد. 500 سال قبل از میلاد، در یونان، بقراط که پدر طب غربی به شمار می رفت، از ماساژ نیز برای درمان استفاده می کرد. به گفته بقراط، یک پزشک باید در بسیاری از زمینه ها از جمله ماساژ تجربه داشته باشد. او معتقد بود که ماساژ همراه با هوای تازه، غذای خوب، حمام کردن، موسیقی، استراحت و ملاقات با دوستان، کلید درمان بیماری است. تا چند دهه پیش، ماساژ در غرب به عنوان یک سرویس لوکس مورد استفاده قرار می گرفت که توسط فرانسوی ها از چین به اروپا معرفی شد.

ماساژ در سوئد
ماساژ سوئدی توسط یک فیزیولوژیست سوئدی به نام Perhenrik Ling بر اساس آناتومی و فیزیولوژی به نام پزشکی ژیمناستیک اختراع شد. هنریک لینگ به عنوان پدر ماساژ مدرن غربی شناخته می شود. او در موسسه ای در استکهلم به آموزش ماساژ و حرکات ژیمناستیک پرداخت. ماساژ سوئدی به عنوان یک حرکت درمانی در اروپا شناخته می شود و در سال 1850 توسط دو برادر به نام های دکتر جورج تیلور و دکتر چارلز تیلور به آمریکا معرفی شد. امروزه این ماساژ که اساس سایر انواع ماساژ غربی از جمله ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمیق و ماساژ آروماتراپی را تشکیل می دهد، به ماساژ سوئدی معروف است. روش مدرن ماساژ سوئدی از طریق مطالعه فیزیولوژی، ژیمناستیک و با اقتباس از تکنیک های ماساژ از چین، مصر، یونان و رم توسعه یافت.

آموزشگاه فنی و حرفه ای ماساژ در کوشان در زمینه آموزش تخصصی ماساژ، ماساژ ریلکسی، ماساژ زیبایی و …. در منطقه اندیشه، شهریار، کرج فعال است و دانشجویان پس از گذراندن دوره های آموزشی ماساژ و اخذ گواهینامه ماساژ از سازمان فنی و حرفه ای کشور وارد بازار کار می شوند.

ماساژ و انواع تاثیر پذیری آن
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

سالن تخصصی ماساژ سونا با کادری مجرب و ماساژدرمانگر حرفه ای در زمینه خدماتی مانند ماساژ ریلکسی، ماساژ زیبایی و …. خانم های فعال و محترم در اندیشه، شهریار، کرج و… می توانند با تعیین وقت قبلی از خدمات سالن ماساژ سونا بهره مند شوند.

آموزش ماساژ

×