طب سوزنی

طب سوزنی (Acupuncture) یا سوزن درمانی که به زبان چینی(ZHEN JIU) نامیده می‌شود مهم‌ترین و اساسی ترین شاخه در طب مکمل چین می باشد که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک که مخصوص این کار هستند ، به نقاط خاصی از بدن که مسیر انرژی دانسته می‌شوند ، باعث تسکین درد یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود . براساس نظریات ارائه شده در طب سوزنی ، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن به نام گذرگاه قرار دارند که انرژی حیات که در فرهنگ چین به آن QI گفته می‌شود در آن‌ها در جریان می باشند. اولین کاربرد طب سوزنی جهت تسکین درد است ، ولی برای مداوای سایر امراض نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
در طول تاریخ طب سوزنی نیز به مانند سایر روش‌های طب سنتی و مکمل در جهان ، از سیستم‌ پزشکی کشور چین نیز حذف شد و به تدریج طب نوین جایگزین آن شد . در زمان مائو و به دلیل کمبود پزشک در چین، مجدداً طب سوزی مورد استفاده قرار گرفت . طب سوزنی نوین از اواخر قرن بیستم میلادی توسط متخصصین و دانشمندان مورد بازبینی دقیق علمی قرارگرفت ، این پژوهش و بازبینی هم از جهت نحوه اثرات آن بر روی بیماری ها و هم از جهت اثرات بالینی‌اش مورد بررسی قرار گرفت . امروزه با انجام آزمایش‌های گوناگون بالینی اثر بخشی طب سوزنی به اثبات رسیده است و در بسیاری از نقاط جهان توسط متخصصین این طب در حال انجام می باشد .
با مراجعه به کتب قدیمی این مسئله نمود پیدا می کند که تاریخچه طب سوزنی در چین به دوران نوسنگی باز می‌گردد . در آن دوران قدیم از سنگ‌هایی که نوک تیز بودند و « بیان چی » نام داشتند به جای سوزن استفاده می‌شد . قدمت سوزن‌های سنگی مربوط به پنج هزار سال قبل است که توسط باستان‌شناسان در چین کشف شده ‌است و به عنوان آثار باستانی نگهداری می شود . با گذری بر نسخ قدیمی مربوط به طب سوزنی در می یابیم که نخستین کتاب چینی که در آن در مورد طب سوزنی نگارش شده است ،کتاب طب داخلی کلاسیک امپراتور زرد می‌باشد . این کتاب حدود ۲۳۰۰ سال پیش نگارش شده است . در این کتاب از انواع سوزن‌های فلزی و سنگی ، همینطور انواع گذرگاه موجود‌ انرژی در بدن و نقاط خاص موجود روی این گذرگاه ، انواع روش‌های فروکردن سوزن در بدن و انواع بیماری‌هایی که متخصصین می توانند با استفاده از طب سوزنی آن‌ها را درمان نمایند بحث شده است .
در ایران نیز طب سوزنی از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته است . حکیم بزرگ ابوعلی سینا جهت درمان سیاتیک و کمر درد از فنون طب سوزنی استفاده می کرده است . امروز نیز در بسیاری از نقاط کشور مراکزی جهت انجام طب سوزنی دایر است و مورد استفاده بیماران قرار می گیرد .
طب سوزنی با تحریک نقاطی در 14 گذرگاه انرژی بدن ، جریان حیاتی انرژی را آزاد می نماید .
دانشمندان و متخصصین طب سوزنی بر این باور اعتقاد دارند که ، فرو کردن سوزن در بدن باعث آزاد شدن هورمون آندورفین و افزایش جریان خون و تغییر مثبت در فعالیت مغز می شود. سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی بسیار نازک هستند و هنگامی که وارد بدن فرد بیمار می شوند ، یا اصلا دردی ایجاد نمی کنند و یا درد خیلی کمی احساس می شود.
بعد از درمان با طب سوزنی ، احساس شادابی و انرژی مضاعف آرامش در فرد ایجاد می شود که همه این موارد به دلیل آزاد شدن انرژی می باشد .
اثرات طب سوزنی در هر بیمار بر اساس نوع بیماری و نخوت موجود متفاوت است . از آنجاکه طب سوزنی به ندرت دارای عوارض جانبی می باشد ، یک جایگزین مناسب و مطمئن برای داروهای ضد درد و استروئیدی است. از طب سوزنی می توان به عنوان تکمیل کننده دارو برای درمان بیماری استفاده کرد.
اگر بیماری خاصی دارید ، توصیه می شود قبل از مراجعه به مراکز مجاز طب سوزنی ، با پزشک خود مشورت نمایید و در صورت تایید از طب سوزنی استفاده کنید.
برای انجام طب سوزنی می بایست به مراکز مجاز مراجعه نمایید و توسط متخصصی که در مورد طب سوزنی ، آموزش دیده است تحت مداوا قرار بگیرید . اکیدا توصیه می گردد از مراجعه به مراکز غیر مجاز خودداری نمایید .
در زمان مراجعه به مراکز مجاز جهت انجام طب سوزنی ، می بایست مطمئن شوید کاربر حاضر در محل از سوزن های استریل برای طب سوزنی استفاده کند و بعد از هر بار استفاده ، سوزن مورد استفاده را دور بیاندازد .
هنرجوی گرامی شما در مرکز هنر کهن به طور کامل با روش طب سوزنی و موارد استفاده و بیماری هایی که طب سوزنی می تواند روی آن ها اثر بخش باشد آشنا خواهید شد . در پایان دوره آموزش به هنرجویان مدرک معتبر ارائه می گردد .