زبان شناسی در طب سنتی

زبان شناسی طب سنتی یکی از علوم مهم شاخه پزشکی از قدیم الایام بوده است . زبان شناسی علمی است که با کمک آن می توان بسیاری از بیماری ها و اختلالات نقاط مختلف بدن را شناسایی کرد.

آناتومی زبان

آناتومی زبان

تشخیص بیماری از روی حالات زبان

پزشک می تواند از روی حالات زبان قبل از اینکه علائم بیماری در شما دیده شود به بیماری شما پی برده و نسبت به بهبود آن اقدام نماید . متخصصین علم طب سنتی از طریق علم زبان شناسی بسیاری از بیماری ها را تشخیص داده و نسبت به مداوای آن اقدام می نمودند .

زبان نشان دهنده ی سلامت بدن است

در مکتب طب سنتی ، علاوه بر کاربردهای معمول زبان ، جایگاه کاملا ویژه ای برای این عضو مهم در امر تشخیص حالت بدن و بیماری ها مد نظر می باشد . از این رو سطح زبان از کیفیت بدن خیلی سریع متاثر گشته و انعکاس دهنده حالات درونی بدن فرد بیمار می باشد تا اندازه ای که برخی منابع طب سنتی زبان را به عنوان کشف کننده رازهای انسان در حوزه های سلامت می دانند. اکثر بیماری ها از روی حالت زبان بیمار قابل تشخیص است .

تغیر رنگ زبان

تغیر رنگ زبان

تشخیص بیماری از روی رنگ زبان

  • رنگ سفید مخاط بیانگر مزاج سرد و خلط غالب بلغم
  • زردی زبان نشانه  صفرا
  • وقتی رنگ زبان  سیاه می شود خلط غالب سودا است.
  • سرخی زبان نشان دهنده دم یا همان خون است .

تغییر رنگ زبان

تغییر رنگ زبان در علم زبان شناسی نشان از وجود بیماری در بدن انسان است . تغییر مزاج بدن به سمت و سوی مزاج ناسازگار موجب تغییر رنگ زبان انسان می شود.طب سنتی ایرانی همه توصیه می کند تغییر رنگ زبان خود را جدی بگیرند و در صورت مشاهده تغییر رنگ غیرعادی و غیر معمول زبان به متخصص طب سنتی مراجعه کنند .

شناخت مزاج افراد یکی از شاخصه های علم زبان شناسی در طب سنتی می باشد .

یکی از متخصصین طب سنتی دکتر مینایی بیان کرد : برای ارزیابی زبان باید مخاط آن را در نظر بگیریم:

براساس این تئوری مطرح شده همه اعضای بدن در زمان بروز بیماری به طور هماهنگ و کاملا متقابل از یكدیگر حمایت می كنند تا سایر اندام ها به تعادل رسیده و بدن فرد به سلامت کامل دست یابد .

چرا تغییر رنگ زبان انسان در طب سنتی مهم است ؟

از روی رنگ زبان انسان،می توان به وجود اختلالات بدن بیمار واقف شد . با ما درادامه این مطلب همراه باشید تا با این اختلالات آشنا شوید.

سردی معده و کبد با زبانی سفید و متورم

از وجود ورم در معده ، کبد و یا سر دلالت می کند و می بایست بررسی شود . در صورتی که زبان بیمار سفید و متورم باشد ، سردی معده و کبد در بیمار مشخص می شود .

از روی رنگ زبان می توان به دمای بالای بدن پی برد

زمانی که انسان دچار تب و افزایش دمای بدن  می شود سطح مخاط زبان سفید رنگ خواهد شد ، گرچه توده بافتی زبان انسان گرم است .

نشانه ی یبوست با سفیدی رنگ زبان

اگر سطح مخاط زبان بیمار سفید و متورم باشد در اصطلاح زبان باردار نامیده می شود .در صورتی که زبان سفید رنگ باشد با توجه به علم زبان شناسی می توان آن را از نشانه های بارز یبوست نیز دانست.

ارتباط زبان با سایر اندام های بدن

نواحی مختلف زبان انسان، سلامت پنج اندام مربوطه را منعكس می كنند که این ارگان ها شامل : كبد ، ریه ، طحال ، قلب و کلیه است .

خصوصیات یک زبان سالم چیست ؟

زبان شناسی در طب سنتی درباره خصوصیات زبان سالم به برخی از موارد اشاره نموده است :

زبان باید بدون ترک و برآمدگی باشد . رنگ زبان باید قرمز کم رنگ باشد و یک پوشش سفید ملایم و ظریف روی آن را گرفته باشد . به چنین زبانی در طب سنتی زبان سالم می گویند که آیینه یک بدن سالم است .

زبان ورم کرده و ترک دار نشانه چیست؟

زبان اگر پف و ورم داشته باشد یا رنگی به جز قرمز کم رنگ داشته باشد و دارای ترک باشد همه این ها نشانگر وجود یک یا چند بیماری در بدن می باشد که نیازمند پیگیری است .

آیا تا به حال عبارت زبان زندگی یا زبان مرگ به گوشتان خورده است ؟

وقتی زبان شما یک ظاهر سرزنده و شاداب دارد و تمام علائم یک زبان سالم را در معاینه از خود نشان می دهد اصطلاحا به آن زبان زندگی می گویند که خود نشان دهنده سلامت فرد است .

وقتی زبان شما فرم ظاهری زشتی داشته باشد مثلا ورم کرده باشد یا رنگش تیره شده باشد اصلاحا به آن زبان مرگ می گویند که خود نشان از وجود بیماری در بدن فرد دارد .

گیرنده های زبان

گیرنده های زبان

زبان شناسی طب سنتی به زبان اهمیت بسیار زیادی می دهد و آن را آیینه تمام نمای بدن می داند . اطبا سنتی برای پی بردن به حالات بدن به موارد ذیل توجه ویژه ای دارند :

رنگ زبان

این سه مقوله در کنار یکدیگر به طبیب کمک میکند از علم زبان شناسی در طب سنتی بهرمند شود . البته رنگ زبان مهمترین قسمت معاینه توسط طبیب را شکل می دهد . رنگ زبان از بازخورد شرایط واقعی بدن انعکاس پیدا می کند و دقیقا مانند یک آیینه درون بدن را نشان می دهد .

رطوبت زبان

رطوبت زبان نیز نشان دهنده میزان رطوبت بدن است . زبان می بایست همیشه کمی نمناک باشد .

زبان خشک

زبان خشک نشان دهنده این است که مایعات کافی در بدن شما وجود ندارد . این مسئله با خوردن خوراکی های شور و چرب تشدید می شود و خشکی زبان بسیار بیشتر می شود .

خشکی زبان

خشکی زبان

نمناک بودن زبان نشانه چیست؟

اگر زبان بیش از حد نمناک باشد نشانگر بیش از حد بودن میزان مایعات در بدن است . در هر صورت شرایط یک زبان نرمال در علم زبان شناسی طب سنتی کمی نمناک بودن است .

لازم به ذکر است حتما به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه نمایید . افراد سودجو در جامعه در انتظار شما می باشند . مراجعه به افراد شیاد می تواند شما را در مواجهه با مرگ و خطرنات جبران ناپذیر قرار دهد .

در دوره های آموزشی زبان شناسی موسسه هنر کهن ، هنرجو با تمام این علوم آشنا خواهد شد . در پایان دوره به هنرجویان مدرک معتبر اعطا خواهد شد .