همه چیز در مورد آروماتراپی

آروما به معنای رایحه و بو است و کلمه تراپی دلالت بر درمان دارد. بنابراین آروماتراپی به معنای رایحه درمانی است. افراد متخصص در امر آروماتراپی ، از یک سری روغن های معطر گیاهی جهت درمان استفاده می‌کنند .
پیشینه آروماتراپی به 6000 سال قبل باز‌می‌گردد .شواهد نشان می‌دهد تمدن های مصر باستان ، چین، هند ، روم و یونان از روش آروماتراپی و روغن های معطر گیاهی در ساخت انواع لوازم آرایشی، عطر و داروها استفاده میکردند . قرن ها پیش در طب مکمل (آیوورودا) از انواع گیاهان معطر برای ماساژ آروماتیک به عنوان یک جنبه مهم درمانی استفاده می‌کردند. در قرن هفدهم میلادی در زمان شیوع بیماری طاعون، اسانس های معطر برای ضد عفونی و مقاومت در برابر این بیماری مهلک بکار گرفته می‌شد.

اولین باری که از آروماتراپی به عنوان یک روش پزشکی استفاده شد مربوط به یک شیمی دان فرانسوی به نام رنه موریس گاتفوس بود که زمان سوخته شدن دستش از روغن استوخودوس استفاده کرد و متوجه شد که دردش خیلی سریع تسکین پیدا کرده است . بعد از آن ، این دانشمند فرانسوی شروع به تجزیه و تحلیل مواد تشکیل دهنده روغن‌های معطر گیاهی کرد و تاثیر این روغن ها را روی درمان سوختگی ، عفونت ، قانقاریا و زخم های سربازان در جریان جنگ جهانی اول به طور کامل بررسی کرد. نتیجه این بررسی‌ها و تلاش ها به اینجا ختم شد که در سال 1928 میلادی علم مکمل آروماتراپی پایه گذاری شد .
به افرادی که با علم آروماتراپی آشنایی دارند و عامل این کار هستند آروماتراپیست گفته می‌شود . آروماتراپیست‌ها از روغن های معطر گیاهی برای درمان بیماری به دو صورت استفاده می‌کنند : اول استفاده از حس بویایی و بو کردن رایحه خوش و دوم ماساژ بدن با استفاده از همین روغن های معطر گیاهی . در برخی موارد هم ممکن است که آروماتراپیست تشخیص دهد خوردن روغن معطر گیاهی برای بیمار مفید است . مورد بسیار مهم این است که بیمار تحت هیچ شرایطی نباید به صورت سرخود اقدام به خوردن روغن کند و حتما این کار باید زیر نظر متخصص انجام شود چون ممکن است عواقب بسیار خطرناکی برای بیمار داشته باشد .
استفاده از رایحه درمانی آرام آرام جای خودش را به عنوان روش جایگزین برای درمان انواع عفونت ، استرس و سایر بیماری ها باز کرده است .
هرکدام از روغن های آروماتراپی ، ترکیبات مخصوص به خودشان را دارند و برای موارد خاص خودشان استفاده می شوند . روغن هایی که در آروماتراپی به کار می روند از عصاره انواع برگ ، دانه ، گل ، ریشه یا حتی شکوفه های گیاهان مختلف هستند .
بسیاری از روغن های آروماتراپی باعث ایجاد احساس آرامش در افراد مختلف می شوند . عصاره شکوفه پرتقال یکی از این روغن های مورد استفاده است که حاوی ترکیبات مفرح و آرامش بخش است .
فواید ماساژ آروماتراپی
ماساژ آروماتراپی دارای خواص متعددی است . ماساژ آروماتراپی یک درمان مکمل است که می تواند دوره بهبود را تسریع کند اما به تنهایی یک روش درمان قطعی نیست . آروماتراپی می تواند حس بهتری در زندگی برای شما ایجاد کند .
در ذیل به بخشی از فواید ماساژ آروماتراپی اشاره می کنیم :
مدیریت انواع درد ، بهبود کیفیت خواب شبانه ، کاهش استرس و اضطراب ، بهبود خلق و خو و حالات روحی فردی ، کاهش آشفتگی و اضطراب ، درمان انواع سردرد های عصبی ، کاهش عوارض و مشکلات شیمی‌ درمانی ، بهبود هضم و کار دستگاه گوارش ، برطرف نمودن مشکلات قاعدگی ، برطرف نمودن مشکلات یائسگی ، افزایش ایمنی بدن ، مبارزه با باکتری ، ویروس و قارچ ، سهولت زایمان و دردهای حاصل از آن ، نرم کردن مفاصل بدن ، مراقبت تسکینی ، برطرف نمودن مشکلات گردش خون، آلوپسی یا ریزش مو سکه ای