علم ماساژ

علم ماساژ

علم ماساژ 

آموزش ماساژ چندان سخت نیست و فقط باید مهارت های خود را تقویت کنید و چند تکنیک موثر ماساژ را یاد بگیرید. متأسفانه، هنگامی که نوبت به یادگیری بهترین حرکات ماساژ می رسد، دشوار است که بدانید از کجا شروع کنید.

آموزش ماساژ

اگرچه بسیاری از متخصصان در مورد نحوه انجام یک ماساژ خوب گواهینامه و آموزش دیده اند، ممکن است تصمیم نداشته باشید در کلاس های ماساژ حرفه ای شرکت کنید.

خوشبختانه با یادگیری نکات آموزش ماساژ زیر، می توانید به درستی پشت فرد را ماساژ دهید. علاوه بر این، در اینجا چند نکته عالی برای ماساژ شانه و گردن وجود دارد که می‌توانید از آنها در خانه برای یک ماساژ عالی گردن یا شانه استفاده کنید.

علم ماساژ و چگونه یک ماساژ دیوانه کننده انجام دهیم

اگر برای یک ماساژ خوب در خانه آماده هستید، هنگام استفاده از تکنیک های ماساژ ساده زیر باید به چند نکته کلی توجه کنید.

مطمئن شوید که خیلی محکم یا خیلی سریع مالش نمی دهید زیرا ممکن است ماهیچه های فرد را تحریک کنید. از کف دست، شست و قسمت گوشتی نوک انگشتان خود برای انجام حرکات آرام و ثابت استفاده کنید.

همچنین، فقط روی قسمت بالای کمر خود تمرکز نکنید. همچنین مطمئن شوید که سایر نواحی دردناک مانند کمر، گردن، پشت سر، بازوها و پاها را لمس کنید.

برخی از افراد ماهیچه های بسیار سفت دارند. آنها ممکن است در طول ماساژ راحت نباشند و در آرامش کامل حتی در خانه مشکل داشته باشند. راه های مختلفی وجود دارد که به فرد کمک می کند احساس راحتی بیشتری کند.

شما باید بعد دیگری را به محل انجام ماساژ اضافه کنید. شاید بخواهید در حین ماساژ کمی رایحه درمانی انجام دهید و عصاره های معطر را به محیط اضافه کنید.

اگر فرد روی شکم خوابیده است، به یاد داشته باشید که صورت خود را در وضعیت مناسب قرار دهید. ممکن است لازم باشد چند بالش در آن قرار دهید تا راحت باشد.

همچنین می توانید یک حوله گرم روی پشت فرد قرار دهید. به تقویت شانه ها و پشت و نرم شدن ماهیچه ها کمک می کند.

آموزش ماساژ ۵ دقیقه‌ای

حتی اگر شما یا آن شخص وقت برای یک جلسه ماساژ کامل ندارید، باز هم می توانید تنها در 5 دقیقه یک ماساژ عالی انجام دهید. برای یک ماساژ 5 دقیقه ای، باید چندین مرحله را دنبال کنید.

از فشار ساعد استفاده کنید. ساعد خود را روی شانه های فرد، نزدیک گردن قرار دهید. کف دست ها باید رو به پایین باشد و قسمت گوشتی ساعد روی ماهیچه ها قرار گیرد. اجازه دهید وزن شما مستقیماً روی شانه شما منتقل شود. به جلو فشار نیاورید.

این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی دست خود را تا یک اینچ از شانه حرکت دهید. دوباره فشار دهید. دست ها را طوری حرکت دهید که قسمت استخوانی ساعد روی شانه ها قرار گیرد. سپس ابتدا حرکت را تکرار کنید.

شانه هایش را بمالید. به سمت آن شخص بروید. بالای شانه ها را با انگشتان خود لمس کنید و به آرامی به سمت گردن حرکت کنید تا زمانی که عضلات نرم را احساس کنید. انگشت شست خود را روی قسمت نرم قرار دهید. برای قدرت بیشتر، شصت عدد از آنها را روی هم قرار دهید. با انگشت شست خود به آرامی فشار دهید.

انگشت شست خود را برای چند ثانیه روی این عضله نگه دارید، سپس به آرامی فشار را آزاد کنید. به اندازه عرض شست خود به سمت گردن بروید و این حرکت را تکرار کنید. وقتی به گردن رسیدید، به نقطه شروع برش دهید و حرکت را تکرار کنید. سپس همین کار را برای شانه دیگر انجام دهید.

ماساژ صورت
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

گردنش را ماساژ دهید. کنار فرد بایستید. در سمت راست خود بایستید، بازوی چپ خود را به موقعیت C خم کنید. آن را پشت گردن فرد قرار دهید. به آرامی با انگشتان و شست خود به گردن فشار وارد کنید.

فشار را کم نگه دارید و در عین حال یک حرکت دایره ای خفیف با دست خود انجام دهید. برای هر نقطه 5 حرکت انجام دهید، سپس گردن خود را بالا و پایین ببرید و حرکت را تکرار کنید. پوست را نچرخانید و دست خود را بیش از حد مالش ندهید. بیشتر این تکنیک ها باید با حرکات انگشت انجام شوند.

به آرامی سر و پشت فرد را مالش دهید، مثل اینکه با یک برس پرزها را بردارید. از هر دو دست به طور همزمان استفاده کنید یا مکان هر دو دست را به طور متناوب تغییر دهید تا احساس یکنواختی در پشت فرد ایجاد کنید.

تکنیک بالا باید حدود 5 دقیقه طول بکشد.

علم ماساژ بافت عمیق

علم ماساژ بافت عمیق

تکنیک های ماساژ بافت عمیق به کاهش تنش عمیق در ساختار عضلانی بدن کمک می کند. هنگام انجام ماساژ بافت عمیق، باید آناتومی عضلات بدن را بدانید. شما باید بدانید که چگونه فشار قوی را بدون ایجاد درد اعمال کنید.

ماساژدرمانگرهای حرفه ای آموزش های زیادی را پشت سر می گذارند، اما می توانید بهترین ماساژ بافت عمیق را در خانه نیز انجام دهید.

ابتدا آناتومی عضلات پشت را مطالعه کنید. در حین انجام این تکنیک ها، ماهیچه ها را در ذهن خود مجسم کنید.

روغن ها را به پشت فرد بمالید. ساعد خود را به اندازه عرض کمر از هم باز کنید و به تدریج فشار را کم و زیاد کنید. وزن بدن خود را روی فرد قرار دهید و ساعد خود را به سمت پایین کمر حرکت دهید. از وارد کردن فشار به قسمت های استخوانی و ستون فقرات خودداری کنید.

از نوک انگشتان و شست خود برای بررسی عضلات و سطح تحمل هر فرد استفاده کنید. شروع به فشار دادن کنید. مناطقی با محدودیت حرکت عضلات و نقاط سفت را پیدا کنید.

به مناطق مشکل دار فشار کمی وارد کنید. از نوک انگشتان و شست خود استفاده کنید، اما با شانه های خود فشار وارد نکنید. خیلی سریع حرکت نکنید

با آن شخص ارتباط برقرار کنید و مطمئن شوید کاری که انجام می دهید برای او احساس خوبی دارد. اگر درد داشت ماساژ را قطع کنید.

علم ماساژ ورزشی

در ماساژ ورزشی، قسمت‌هایی از بدن را هدف قرار می‌دهیم که یک ورزشکار به طور مرتب از آن استفاده می‌کند و هدف خاصی در ذهن دارد. این ماساژ به گسترش دامنه حرکتی عضلات شما کمک می کند و برای ریکاوری عضلات مفید است. تکنیک های مفید زیادی در ماساژ ورزشی وجود دارد، اما 3 اصل اساسی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید.

هدف از ماساژ را در نظر داشته باشید. ماساژ ورزشی برای چه مواردی استفاده می شود؟ هدف ممکن است افزایش گردش خون، تحریک مسیرهای عصبی، افزایش قدرت، افزایش انعطاف پذیری یا بهبود وضعیت بدن باشد. ماساژ را می توان به عنوان گرم کردن یا خنک کردن پس از ورزش استفاده کرد.

به تکنیک ها فکر کنید. از چه تکنیک هایی استفاده خواهید کرد؟ ممکن است بخواهید از ترکیبی از تکنیک ها، از جمله مالش، تکان دادن، تکان دادن، فشردن، فشار مستقیم یا مالش اصطکاکی استفاده کنید.

همچنین به زمان فکر کنید. ماساژ چه زمانی انجام می شود؟ ممکن است بخواهید ماساژ را به عنوان گرم کردن قبل از تمرین یا خنک کردن بعد از تمرین امتحان کنید. شاید ورزشکار در دوران آمادگی یا در دوران نقاهت پس از آسیب به ماساژ ورزشی نیاز داشته باشد.

ماساژ ورزشی
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

اگر 3 اصل فوق را رعایت کنید، می توانید به یک فرد ماساژ خوبی بدهید که به نفع بدن و ورزش باشد.

مقاله مرتبط: فشار دادن این نقطه روی بدن استرس و اضطراب شما را از بین می برد

علم ماساژ نقاط حساس

نقاط داغ، نقاط گره‌دار روی بدن هستند که باعث درد در ناحیه دیگری می‌شوند. به عنوان مثال، یک نقطه درد روی گردن می تواند باعث کمردرد شود. معمولاً ساده ترین راه این است که خودتان محل درد را ماساژ دهید.

هنگامی که یک نقطه درد را شناسایی کردید، شروع یک ماساژ می تواند بسیار ساده باشد. محل درد را با انگشتان، شست، مشت یا آرنج خود مالش دهید، هر کدام که برای شما بهتر است. اگر دسترسی به منطقه ای برای شما دشوار است، از توپ تنیس یا غلتک فوم استفاده کنید. مستقیماً به این نقطه فشار وارد کنید و فشار را برای 10 تا 100 ثانیه ادامه دهید. شما همچنین می توانید ضربه های سبک انجام دهید.

به فشار توجه ویژه ای داشته باشید. به چیزی که احساس درستی می کند اعتماد کنید. محکم اما نه خیلی محکم مالش دهید. هیچ ایرادی با کمی “درد خوب” وجود ندارد. با به کارگیری صحیح این روش باید در ناحیه حساس احساس رضایت داشته باشید و بدنتان آرام تر و سالم تر شود.

روغن ماساژ

استفاده از روغن ماساژ یک راه عالی برای تقویت ماساژ است و باعث می شود دستان شما به آرامی روی بدن فرد سر بخورند. روغن ماساژ بسیار بهتر از لوسیون عمل می کند.

استفاده اولیه از روغن ماساژ برای روانکاری و کاهش اصطکاک است، اما در عین حال ممکن است بخواهید از روغن ماساژ به عنوان پایه ای برای رایحه درمانی و روغن های معطر استفاده کنید.

هنگام خرید روغن ماساژ به خواص آن توجه کنید. قیمت آن چند است؟ تمیز کردنش راحته؟ خواص مغذی، مرطوب کنندگی و جذب آن را در نظر داشته باشید.

همچنین به نحوه برخورد با آن توجه کنید. روغن ماساژ فوق‌العاده خوب، فوق بکر و پرس سرد است، با خلوص بالا و مواد مغذی طبیعی حفظ شده است.فشار زیادی وارد نکنید

هنگام ماساژ فشار کافی وارد کنید. نقطه مناسبی را پیدا کنید که بتوانید بدون ایجاد درد به آن ناحیه فشار کمی وارد کنید.

بهترین راه برای یافتن زمینه های مشترک این است که به طور واضح با فرد ارتباط برقرار کنید تا دقیقاً بدانید که او چه احساسی دارد. اطمینان حاصل کنید که فشار کمتری به نقاط استخوانی و ستون فقرات وارد می کنید.

علم ماساژ سوئدی

مزایای ماساژ درمانی سوئدی فراتر از آرامش است. ماساژ سوئدی علاوه بر آرامش کل بدن می تواند فوایدی مانند افزایش سطح اکسیژن خون، کاهش سموم در عضلات، بهبود انعطاف پذیری، کاهش تنش و بهبود گردش خون داشته باشد.ماساژ سوئدی دارای 5 مرحله اصلی است.

برای آماده سازی عضلات با سر خوردن و حرکات عقب و جلو شروع کنید. برای رفع تنش عضلانی و از بین بردن گره ها فشار را چندین بار کم و زیاد کنید. عضلات را با دستان خود منقبض کنید تا ماساژ عمیق تر شود. از انگشتان شست و پنجه برای انقباض ماهیچه های فرد و آماده سازی بدن او برای سایر تکنیک ها استفاده کنید.

ضرب در ریتم. هر دو دست خود را به شکل فنجان در کنار هم قرار دهید و به عضلات فرد ضربه بزنید. این به ماهیچه ها کمک می کند تا آرام شوند و انرژی را بازیابند.بدن فرد را با کف دست خود مالش دهید تا اصطکاک ایجاد شود. این تکنیک باعث ایجاد گرما و شل شدن عضلات می شود.

بهترین روغن برای ماساژ مفاصل
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

از تکنیک های ارتعاش و ارتعاش استفاده کنید. از پاشنه دست یا نوک انگشتان خود برای لرزاندن پوست و نواحی ماهیچه ای بدن فرد استفاده کنید. از حرکات عقب و جلو استفاده کنید. این باعث شل شدن عضلات می شود.

اینها بهترین تکنیک های ماساژ هستند که می توانید در خانه برای آرام کردن شریک زندگی خود استفاده کنید. هنگام ماساژ دادن کمر، حتما مراقب باشید و ملایمت داشته باشید و ارتباط را تشویق کنید تا مطمئن شوید که همسرتان بهترین ماساژ زندگی خود را دریافت می کند و از آرامشی که شما ارائه می دهید لذت می برد.

علم ماساژ درمانی سر

با توجه به وجود اعصاب در این ناحیه و با توجه به اینکه این نقطه نقطه شروع تنش و استرس است، می توانید با لمس و ماساژ سر و جمجمه تمامی تنش ها و مشکلات ناشی از استرس را از بین ببرید. در ماساژ درمانی سر، ماساژور تمام قسمت های جمجمه و گردن را با حرکات دایره ای ماساژ داده و فشار مفید و لازم را به آنها وارد می کند. او می تواند این ماساژ را خودش در هر زمان و مکان انجام دهد، همچنین جریان خون را تنظیم می کند، تمرکز را افزایش می دهد، خستگی و سبکی را برطرف می کند، عملکرد طبیعی بدن را بازیابی می کند و مشکلات گردن و ستون فقرات را برطرف می کند.

تاثیر آموزش ماساژ درمانی

با استفاده از آموزش ماساژ درمانی می توان اثرات مثبت زیادی در افراد مشاهده کرد که از جمله آنها می توان به بهبود متابولیسم بدن، گردش خون بهتر، کاهش درد عضلانی، کاهش استرس، بهبود ایمنی بدن، افراد، افزایش عملکرد تنفسی بهتر، کاهش انسداد عروقی و … اشاره کرد. تمام این موارد را می توان با استفاده از ماساژ درمانی توسط افراد آموزش دیده در این زمینه ایجاد کرد. آموزش ماساژ درمانی شامل آشنایی با نقاط حساس بدن و تاثیر ماساژ درمانی بر روی این نقاط با استفاده از حس های لامسه و دستکاری های دستی است که امروزه بسیاری از افراد برای به دست آوردن زندگی خود به این حرفه روی می آورند.

نکته مهم آموزش ماساژ درمانی با مدرک بین المللی : اما قسمت مهم در تمامی این موارد آموزش ماساژ با مدرک بین المللی در تالگو نور است که توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه انجام می شود. تاثیر این قسمت ها بدون مهارت و آموزش قبلی امکان پذیر نیست و افرادی که تحت درمان ماساژ درمانی قرار می گیرند باید به متخصصان این بخش که آموزش های حرفه ای خوبی در این زمینه دیده اند مراجعه کنند.

فواید آموزش علم ماساژ و اثرات درمانی آن بر بدن

تاثیر ماساژ بر سیستم گردش خون: ماساژ باعث برگشت خون از اندام ها و ماهیچه ها به قلب می شود، بنابراین جهت کمک به بازگشت خون باید جهت تمرین ماساژ درمانی از اندام ها به سمت قلب باشد که در حین ماساژ، فشار به مویرگ ها و رگ های خونی وارد می شود و این فشار به بازگشت خون از ماهیچه ها به قلب کمک می کند و در نتیجه از تجمع مواد زائد در خون و لنف جلوگیری می کند. رد و بدل شدن خون بین بافت ها افزایش می یابد.

آموزش علم ماساژ برای رفع خستگی

وجود استرس ناشی از زندگی روزمره و کار باعث خستگی و سفتی عضلات می شود به همین دلیل انجام ماساژ درمانی برای رفع خستگی در مکانی آرام بسیار خوشایند بوده و باعث کاهش درد در بدن می شود و تاثیر روانی بسیار چشمگیری بر وضعیت فرد دارد. .

آموزش ماساژ

×