ماساژ درمانی چیست ؟

اهداف و کاربرد ماساژ درمانی چیست ؟

 آیا می‌دانید فواید و اهداف ماساژ درمانی چیست؟ آیا می‌دانید ماساژ درمانی علاوه بر ایجاد آرامش و نرم شدن بافت بدن قادر است تا روحیات شما را نیز بهبود بخشد؟ از گذشته ماساژ برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌های جسمی و روحی اشخاص استفاده می‌گردد و روزبه‌روز تعداد طرفداران این روش درمانی بالا می روذ. اما دلیل واقعی محبوبیت ماساژ درمانی چیست ؟ در این مقاله تصمیم داریم تا با مروری بر تاریخچه و انواع ماساژ درمانی، فواید و اهداف ماساژ شما خوانندگان عزیز را بیشتر با این درمان اعجازانگیز آشنا سازیم.

مزایای ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ درمانی که توسط یک متخصص ماساژ مجاز انجام گردد، شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک‌های گوناگون برای دستکاری عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن می باشد. با هدف کم شدن سرعت سیستم عصبی، ماساژ درمانی قادر است برای رهایی از استرس و تنش، تسکین علائم، التیام جراحات و حمایت از سلامتی استفاده خواهد شد.

هدف از انجام ماساژ درمانی چیست ؟

هدف ماساژ درمانی آرامش، احیا و التیام بدن می باشد. ماساژ درمانی توسط حرکات دستی و دستکاری بافت‌های نرم و ماهیچه‌های بدن، باعث بهبودی و سلامت کلی شخص خواهد شد. تعداد زیادی از افراد ماساژ را راهی برای نوازش خود می‌دانند. البته ماساژ بسیار بیشتر از یک درمان لحظه‌ای احساس خوب می باشد. ده‌ها نوع ماساژ موجود است و فواید بسیاری برای سلامتی بدن ما خواهد داشت. ماساژ منظم قادر است تا به حفظ سلامت ذهنی، جسمی و عاطفی شما کمک نماید. ماساژ درمانی به شما کمک می نماید تا دوباره با بدن خود ارتباط برقرار نماید. نوع های مختلف ماساژ باعث تسکین دردهای روزمره بدن  خواهد شد که ناشی از گذراندن زمان بیش از حد پشت میز، زمین، یا جراحات می باشد. در ادامه به طور کامل توضیح می‌دهیم که فواید ماساژ چیست و چگونه به بهبود سلامت بدن کمک می نماید.

کاهش وزن با ماساژ
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

اهمیت استفاده از ماساژ درمانی چیست ؟

اهمیت استفاده از ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ سیستم عصبی شما را تحریک  خواهد کرد. عضلات، اندام‌ها و غدد شما را بیدار می نماید. خون و مایع لنفاوی را به حرکت در خواهد آورد و سلول‌های زیادی را برای تولید و ترشح مواد شیمیایی و هورمون‌ها وادار  می نماید. بدن شما برای تجدید خود و معکوس کردن اثرات استرس به ماساژ نیاز خواهد داشت.

ماساژ امکان دارد به تسکین علائم خاص دردناک یا کاهش استرس و اضطراب کمک نماید. همینطور هم امکان دارد در دوران بارداری مفید واقع گردد.شاید برای تسکین درد به ماساژهای مکرر نیاز داشته باشید، یا  حتی متوجه گردید که ماساژهای کم تکرار اما برنامه‌ریزی شده منظم برای سلامت عاطفی شما مفید خواهند بود.

تعداد جلسات ماساژ شما به عواملی نظیر نیازهای عاطفی و فیزیکی و بودجه شما بستگی خواهد داشت. با این وجود، اگر ماساژ درمانی را به طور منظم انجام دهید، بیشترین سود را از ماساژ درمانی  می برید. به طور معمول، دریافت ماساژ درمانی یک بار در هفته می‌تواند به رفع بیشتر نیازهای شما کمک  نماید

تاریخچه ماساژ درمانی چیست ؟

در واقع اولین سوابق استفاده از ماساژ در یک سیستم دارویی در هند در 3000 سال قبل از میلاد می باشد در بیشتر فرهنگ‌های سنتی از نوعی مالش بدن برای تشویق به بهبود و تندرستی استفاده می‌کردند. ماساژ درمانی تا کنون به‌عنوان یکی از تجملات برای اشخاص ثروتمند در نظر گرفته می‌شده است. چیزی که اشخاص “متوسط” اگر خوش شانس بودند امکان داشت سالی یک بار از آن لذت ببرند. به همین خاطر تعداد زیادی از دوستداران ماساژ را شگفت‌زده خواهند شد که بدانند کاربرد ماساژ برای حمایت از سلامت و تندرستی دارای هزاران سال قدمت  می باشد

ماساژ برای درمان سر درد
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

 ماساژ درمانی چیست ؟ و فواید آن!!

از فواید ماساژ درمانی به موارد زیر می توانیم اشاره نمائیم:

 • تسکین درد مزمن

درد مزمن به دردی گفته خواهد شد که بیش از دوازده هفته ادامه  پیدا کند. این نوع درد حتی بعد از مصرف داروهای مسکن از بین نخواهد رفت درد مزمن یک مشکل شدید می باشد که از هر ده بزرگسال هشت نفر را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اشخاص مبتلا به درد مزمن قادر خواهند بود تا از انواع گوناگون ماساژ نظیر سنگ داغ و ماساژ بافت عمیق بهره‌مند گردند.

ماساژ درمانی به بالا رفتن سطح سروتین در بدن کمک می‌نماید. بیشتر اشخاصی که ماساژ دریافت می نمایند، درد کمتری را در ارتباط با سفتی عضلانی، شرایط سلامت مزمن، و صدمات گزارش خواهند کرد. یک ماساژدرمانگر از تکنیک‌های متنوعی برای شل کردن ماهیچه‌ها و رهاسازی مفاصل منقبض و سفت استفاده می‌نمایند.

 • تسکین سردرد
 • در اکثر موارد سردردهای میگرنی ناشی از استرس و کم‌خوابی می باشد. مطالعات گوناگون نشان داده‌اند که ماساژ به بهبود کیفیت خواب و در نتیجه تسکین سردردهای ناشی از عادات بد خواب کمک می نماید. سردردهای میگرنی امکان دارد از تنش روی گردن، شانه‌ها و سر نیز ایجاد گردد. یک ماساژدرمانگر قادر خواهد بود تا بر روی این نواحی تمرکز نماید تا تنش ایجاد شده در طول زمان را کاهش دهد.
  • افسردگی را کاهش می‌دهد و اضطراب را تسکین می بخشد

  در حال حاضر، ما در هر بخش از زندگی روزمره خود با اضطراب و استرس مرتبط با کار زیادی رو به رو هستیم. صرف زمان از برنامه شلوغ و بازدید از آبگرم موردعلاقه خود می‌تواند به مقابله با استرس‌های روزمره کمک نماید. بعضی از انواع ماساژ، نظیر ماساژ درمانی رفلکسولوژی، برای تقویت آرامش بدن طراحی گشته اند. همینطور ماساژ سطح سروتین را در بدن بالا خواهد برد. سروتین یک تثبیت‌کننده خلق‌وخوی طبیعی می باشد و همینطور هم به کاهش افسردگی و کنترل اضطراب کمک خواهد کرد.

  • کمردرد را تسکین  خواهد داد

  کمردرد یکی از دلایل اصلی می باشد که تعداد زیادی از اشخاص به دنبال ماساژ درمانی هستند. حدود نیمی از بزرگسالان هرسال به علائم کمردرد اعتراف می نمایند. تعداد زیادی از اشخاص که کمردرد را تجربه کرده اند تا زمانی که وضعیتشان بدتر نگردد، آن را جدی نمخواهند گرفت اما یک جلسه ماساژ درمانی قادر است تا به تسکین کمردرد کمک نماید. یک ماساژدرمانگر همچنین می‌تواند به شما کمک  نماید تا علت کمردرد خود را تعیین کنید و به شما توصیه خواهد کرد تا از آنها اجتناب نمائید.

  • به بهبود گردش خون کمک می‌کند

  ماساژ درمانی فواید طولانی‌مدت زیادی خواهد داشت که نمی‌توان آنها را دست‌کم بگیریم. یکی از این فواید طولانی‌مدت، بهبود جریان خون و لنف می باشد. بهبود جریان خون و لنف در بدن بخشی از اثر گلوله برفی یک ماساژ معمولی می باشد. یک ماساژ بافت عمیق خوب به جریان خون به عضلات و اندام‌های آسیب‌دیده کمک می نماید که دلیل بهبود سریع‌تر خواهد شد. علاوه بر این، اعمال فشار بر روی قسمت‌های گوناگون بدن جریان لنفاوی را تشویق می نماید و همچنین به ازبین‌بردن اسیدلاکتیک در این نواحی کمک خواهد کرد.

 • بهبود وضعیت بدن

  وضعیت نامناسب،از دلایل اصلی درد کمر، گردن و عضلات است. ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت می‌تواند یکی از دلایل ایجاد تنش در گردن و پشت باشد. استرس در پشت و گردن می‌تواند منجر به وضعیت نامناسب گردد. دریافت ماساژ درمانی قارد است تا به بدن شما کمک نماید تا وضعیت و حرکات بدن سالم را به دست بیآورد.

ماساژ درمانی چیست و برای درمان چه بیماری‌هایی مؤثر است؟

انواع ماساژ درمانی چیست ؟

چربی سوزی شکم با ماساژ
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ
×