ماساژ لنفاوی

ماساژ لنفاوی

ماساژ لنفاوی : قبل از صحبت در مورد ماساژ لنفاوی، بهتر است کمی در مورد سیستم تخلیه لنفاوی بدانید. اکثر افرادی که با سیستم بدن آشنایی دارند می دانند که سیستمی در بدن ما وجود دارد که خون را به بافت ها می رساند و وجود آن برای بدن حیاتی است. اما شاید کمتر کسی بداند که سیستم حیاتی دیگری در بدن وجود دارد که وظیفه آن حذف مواد زائد سلولی، مایعات اضافی، ویروس ها و باکتری ها از بدن است. به عبارت دیگر این سیستم عمل پاکسازی را در انسان انجام می دهد.

این سیستم را سیستم تخلیه لنفاوی می نامند و همانطور که گفتیم وجود آن برای بدن حیاتی است. سیستم لنفاوی مایعات و مواد زائد را از فضاهای بین سلول‌ها جمع‌آوری می‌کند، سپس فرآیند فیلتر کردن را انجام می‌دهد و بدن را از آنها پاک می‌کند. این سیستم در بدن نقشی مشابه ریشه های درخت دارد. وقتی این سیستم به خوبی کار کند، بدن ما سالم است و می تواند در برابر بیماری مقاومت کند.

با این حال، سیستم لنفاوی ما می‌تواند در حین جراحی، شرایط پزشکی خاص یا سایر آسیب‌های مایعات سیستم لنفاوی و گره‌های آن آسیب ببیند و بر عملکرد این سیستم تأثیر بگذارد. در چنین شرایطی پزشکان ماساژ تخلیه لنفاوی را به افراد توصیه می کنند. احتمالاً می توانید حدس بزنید که ماساژ لنفاوی چیست! در ادامه بیشتر در مورد ماساژ لنفاوی صحبت کردیم.

ماساژ تخلیه لنفاوی یا ماساژ لنفاوی چیست؟

ماساژ تخلیه لنفاوی یا ماساژ لنفاوی چیست؟

ماساژ لنفاوی همانطور که از نامش پیداست به سیستم لنفاوی کمک می کند تا عملکرد خود را بهبود بخشد. با دانستن آناتومی و عملکرد این سیستم ظریف، ماساژدرمانگران از ماساژ لنفاوی برای کمک به بهبود بافت ضعیف و زائد و در عین حال از بین بردن تورم استفاده می‌کنند.

غدد لنفاوی در سرتاسر بدن یافت می شوند و حدود 70 درصد آنها در زیر پوست قرار دارند. هنگامی که هشدار داده می شود، این رگ ها برای جمع آوری مایع بین فضاهای سلولی وارد عمل می شوند. ماساژدرمانگران معمولاً این سیستم را به شیوه ای ریتمیک با استفاده از فشارهای دایره ای کم تحریک می کنند و آن را وادار به تخلیه مواد زائد از بدن می کنند.

با انجام این کار، بسیاری از خطرات بیماری قلبی از بین رفته یا احتمال آنها کاهش می یابد. علاوه بر این، با آزاد کردن رگ های خونی از طریق این ماساژ، سیستم لنفاوی عملکرد بهتری خواهد داشت که در دراز مدت سلامت شما را بهبود می بخشد. ماساژدرناژ لنفاوی می تواند ریتم خاصی از جریان لنفاوی را شناسایی کرده و مسیر دفع مواد زائد را تسهیل کند.

ماساژ لنفاوی چگونه انجام می شود؟

ماساژ تخلیه لنفاوی در قسمت های مختلف بدن به روش های مختلفی انجام می شود. در ادامه تعدادی از روش های انجام این نوع ماساژ را به شما آموزش می دهیم.

تمرین اول:
روی یک سطح صاف و نرم دراز بکشید. سپس پاهایتان را خم کنید به طوری که زانوها بالا بیایند و کف پاها روی زمین قرار گیرند. حالا دست چپ را روی شانه راست و دست راست را روی شانه چپ قرار دهید.

آرنج خود را به سمت صورت خود حرکت دهید و به حالت اولیه برگردید. مراقب باشید دست هایتان از شانه هایتان جدا نشود.

تمرین دوم:
برای انجام دومین تمرین ماساژ مراحل زیر را دنبال کنید:

کاهش وزن با ماساژ
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

یک دست خود را بالای سر خود قرار دهید تا مثلث شکل بگیرد. با دست دیگر، قسمت پایین دست، از آرنج تا زیر بغل را ماساژ دهید.

برای این کار کمی فشار با دو یا سه انگشت کافی است. این فشار را به طور یکنواخت از آرنج تا زیر بغل و بالعکس اعمال کنید، البته فشار باید به گونه ای باشد که احساس ناراحتی نکنید.

تمرین سوم:
تمرین سوم شامل تمیز کردن داخل آرنج است. به این ترتیب روی زمین دراز بکشید و بازوی خود را به سمت راست بچرخانید، به طوری که داخل آرنج شما نمایان شود. با استفاده از دو انگشت دست دیگر، روی پوست آن ناحیه فشار دهید و کمی بالاتر بکشید.

اگر مرتب ماساژ لنفاوی انجام دهید، خواهید دید که ناحیه جراحی شما روز به روز بهبود می یابد و تورم آن از بین می رود. البته بسیاری از تاثیراتی که این ماساژ می تواند روی بدن شما بگذارد قابل مشاهده نیست زیرا مزیت اصلی این ماساژ عملکرد بهتر سیستم لنفاوی بدن است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نخواهد بود.

ماساژ لنفاوی برای چه کسانی توصیه می شود؟
ماساژ لنفاوی برای چه کسانی توصیه می شود؟

ماساژ لنفاوی می تواند برای همه مفید باشد، اگر احساس خستگی و بی انرژی می کنید یا از یک بیماری جدی رنج می برید، ماساژ لنفاوی ممکن است برای شما مفید باشد. علاوه بر این ورزشکاران، بیماران جراحی یا بیماران خستگی مزمن و کسانی که همیشه می خواهند پر انرژی باشند می توانند از این ماساژ استفاده کنند.

برخلاف بسیاری از ماساژهای بافتی، ماساژ تخلیه لنفاوی خطرات بالقوه کمی دارد زیرا به آرامی انجام می شود. ماساژ لنفاوی می تواند بخشی از یک برنامه مراقبتی برای بیمار مبتلا به سندرم خستگی مزمن باشد. از آنجایی که این ماساژ بسیار ملایم است، می تواند تاثیر مثبتی روی بیمار داشته باشد، سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد و انرژی را بازیابی کند. برخی از تکنیک های این نوع ماساژ بر روی صورت انجام می شود که در نتیجه پوستی زیبا، شفاف و سالم تر می شود.

به طور کلی، اگر خسته هستید، آسیب ورزشی دارید یا اخیراً جراحی کرده اید، می توانید از ماساژ تخلیه لنفاوی استفاده کنید.

بهترین جایگزین برای ماساژ تخلیه لنفاوی چیست؟

اگرچه استخدام یک ماساژدرمانگر یا مراجعه به کلینیک های ماساژ گزینه رایج تری است، اما می توانید با خرید یک صندلی ماساژ در هر زمانی از شبانه روز از ماساژ حرفه ای لذت ببرید. در سال های اخیر محبوبیت صندلی ماساژور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و بسیاری از افراد به خرید این نوع صندلی کاملا متقاعد شده اند. مزایای صندلی ماساژور بسیار زیاد است و می توان از آن برای اهداف مختلف استفاده کرد. البته صندلی ماساژور در مدل های مختلفی در بازار موجود است، اما پیدا کردن صندلی متناسب با نیاز شما ممکن است دشوار باشد.

خوشبختانه انواع دستگاه ها و تجهیزات ماساژ طبی از معتبرترین و معروف ترین برندهای خارجی در فروشگاه آیرست موجود است و شما می توانید برای هر سطح نیاز و درآمد اقدام به خرید دستگاه مناسب نمایید. پیشنهاد می کنم برای مشاهده محصولات به قسمت محصولات مراجعه کنید.

مراحل آماده سازی برای ماساژ لنفاوی

برای ماساژ تخلیه لنفاوی می توانید به مراکز ماساژ درمانی مراجعه کرده و از درمانگران در این زمینه کمک بگیرید. با این حال، می توانید تکنیک های ماساژ تخلیه لنفاوی را در خانه نیز انجام دهید. با این حال، پیشنهاد می کنیم قبل از ماساژ لنفاوی با یک متخصص صحبت کنید. تکنیک های زیر سیستم لنفاوی را تحریک کرده و آن را مجبور به تخلیه مواد زائد می کند.

ماساژ در دوران بارداری
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

1) تکنیک های تنفس

تنفس عمیق مانند یک پمپ عمل می کند و به حرکت مایعات از طریق سیاهرگ ها و غدد لنفاوی کمک می کند. ابتدا هر دو دست را روی شکم خود قرار دهید. سپس از طریق بینی نفس بکشید و سپس به آرامی از طریق دهان بازدم کنید.

2) آماده سازی قسمت جلوی گردن

دو انگشت اشاره و وسط را جلوی گردن و بالای استخوان ترقوه قرار دهید. سپس با کشیدن انگشتان خود به سمت داخل به سمت وسط استخوان ترقوه، پوست این ناحیه را بکشید.

3) آماده سازی دور گردن

ابتدا کف هر دست را در دو طرف گردن، زیر گوش قرار دهید. سپس به آرامی هر دو دست را به سمت پایین و عقب حرکت دهید.

4) آماده سازی گردن

برای آماده سازی گردن برای شروع ماساژ لنفاوی، ابتدا کف دست ها را در پشت گردن، نزدیک خط مو قرار دهید. سپس به آرامی دست ها را از گردن به سمت ستون فقرات بردارید.

5) آماده سازی زیر بازوها

غدد لنفاوی دوز نیز در زیر بازوها قرار دارند که برای شروع ماساژ تخلیه لنفاوی باید آنها را آماده کنید. این حرکت را در مناطقی که پزشکان برای درمان سرطان عمل کرده اند انجام ندهید. ابتدا کف دست را زیر بغل قرار دهید. سپس به آرامی کف دست را به سمت بدن پمپ کنید و در انتها روی بازوی دیگر تکرار کنید.

9) آماده سازی پشت زانو

برای این کار ابتدا هر دو دست را زیر زانو قرار دهید سپس انگشتان را به هم ببندید. سپس با فشار دادن دست ها در پشت زانو و بالا آوردن آنها، پشت زانو را پمپ کنید. این کار را روی زانوی دیگر نیز تکرار کنید.

ماساژ لنفاوی در 4 مرحله; اصول اولیه ماساژ را بیاموزید :

در ماساژ لنفاوی، سیستم لنفاوی تحریک می شود و مواد زائد با فشار مکرر و دایره ای دفع می شوند. ماساژ علاوه بر افزایش گردش خون، گردش مایع لنفاوی را نیز بهبود می بخشد. با این حال، ماساژ لنفاوی باید با بیشترین دقت و وسواس انجام شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای ماساژ تخلیه لنفاوی از سالن های تخصصی بازدید کنید. همچنین از دستگاه های ماساژ استاندارد برای تخلیه لنف استفاده کنید. انواع دستگاه های ماساژ الکتریکی مانند ماساژورهای پا، گردن و زانو باید با استانداردهای ماساژ درمانی مطابقت داشته باشند. همچنین قبل از استفاده از هر نوع ماساژ درمانی برای تخلیه لنفاوی، با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که ماساژ برای شما مضر نیست.

مرحله اول؛ برای ماساژ فشار مناسب وارد کنید
غدد لنفاوی درست زیر پوست قرار دارند. بنابراین نیازی به اعمال فشار زیاد برای ماساژ نیست. فشاری که هنگام ماساژ غدد لنفاوی وارد می شود باید به گونه ای باشد که انگشت روی پوست لیز نخورد. اعمال فشار باعث تحریک بافت های عمیق تر می شود و منجر به تخلیه لنفاوی نمی شود.

به طور کلی میزان فشار عامل مهمی در اثربخشی ماساژ است. بنابراین در بسیاری از دستگاه های الکتریکی مانند ماساژور برقی گردن، ماساژور پا و صندلی ماساژور شدت فشار تنظیم می شود. فشار بیش از حد در برخی موارد باعث آسیب می شود. بنابراین مطمئن شوید که فشار مناسب را به قسمت های مختلف بدن وارد می کنید.

ماساژ برای درمان سر درد
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

مرحله دوم ماساژ لنفاوی؛ کشش پوست
عروق لنفاوی درست زیر پوست قرار دارند. این گره ها به پوست چسبیده اند. بنابراین، آنها صرفاً با اعمال فشار برای تخلیه لنف تحریک نمی شوند. برای تحریک غدد لنفاوی باید پوست را با دو انگشت اشاره و شست بکشید. به آرامی این کار را انجام دهید.

سطح سوم؛ ماساژ با جریان لنفاوی طبیعی
لازم به ذکر است که اعمال فشار و کشش پوست در جهت جریان طبیعی لنف است. در غیر این صورت بیهوده زمان را هدر داده اید و پوست خود را بی اثر می کشید. جریان طبیعی لنف به سمت قلب و انتهای دست ها و پاها هدایت می شود. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که تمام کشش ها و فشارها در جهت این جریان است تا بهترین نتیجه تخلیه غدد لنفاوی را به دست آورید.

حرکت صحیح انگشتان روی پوست بر اثربخشی ماساژ غدد لنفاوی تأثیر می گذارد. فقط پوست را به جلو و عقب حرکت ندهید. در عوض، باید پوست را برای تحریک غدد لنفاوی کشش دهید. برای اطمینان از ماساژ مناسب به کلینیک های ماساژ درمانی مراجعه کنید. علاوه بر این، خرید ماساژور برقی و دستی نیز گزینه خوبی است. مکانیسم این ماساژورها بر اساس روش های مختلف ماساژ درمانی مورد تایید در سراسر جهان است. عملکرد و قابلیت تنظیم فشار این دستگاه های ماساژور باعث شده است که قیمت ماساژورهای دستی و سایر انواع دستگاه های ماساژور مقرون به صرفه به نظر برسد. در صورت خرید ماساژور برقی نیازی به مراجعه به کلینیک های اسپا نخواهید داشت.

مرحله چهارم؛ ریتم ماساژ را عادی کنید
استاندارد کردن ماساژ به معنای حفظ ریتم کشش و اعمال فشار به قسمت های مختلف بدن است. هر کشش پوست را حدود سه ثانیه ادامه دهید تا زمانی که تمام نواحی مورد نظر را ماساژ دهید. به طور کلی حفظ ریتم در قسمت های مختلف بدن یکی از عوامل موثر در اثربخشی ماساژ است. این نکته در ماساژورهایی که کل بدن را ماساژ می دهند بسیار مهم است. به عنوان مثال، صندلی های ماساژور و صندلی های ماساژور ماشین با تمام قسمت های بدن تماس پیدا می کنند و یک ریتم منظم را در نقاط مختلف اعمال می کنند.

فواید ماساژ تخلیه لنف

فواید ماساژ تخلیه لنف

ماساژ لنفاوی می‌تواند ورم را کاهش داده و گردش خون را در کل سیستم لنفاوی را بهبود بخشد. این ماساژ برای افرادی که از مشکلات زیر رنج می‌برند مفید است:

لنف ادما
فیبرومیالژیا (یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است)
تورم یا ادم
اختلالات پوستی
خستگی و کوفتگی
بیخوابی
استرس
مشکلات گوارشی
آرتروز
میگرن
حتی تحقیقات نشان داده است که ماساژ لنفاوی در تسکین علائم سفتی و افسردگی در افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند، می‌تواند مؤثرتر از ماساژ بافت همبند باشد.

لازم به ذکر است که در صورت بروز نارسایی احتقانی قلب، لخته شدن خون، مشکلات کلیوی، عفونت یا گردش خون اشخاص نباید ماساژ لنفاوی انجام دهند. اگر شخصی شرایط خاص پزشکی و سلامتی داشته باشد پیش از تجربه ماساژ لنفاوی بهتر خواهد بودکه با پزشک صحبت نمائید.

یادت نره بخونی : دوره آموزشی حرکات اصلاحی

×