ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال تماما در جهت کاهش درد در بافت‌های هم‌بند و ماهیچه‌ها انجام خواهد شد. ماساژ میوفاشیال که یکی از انواع ماساژ بدن معروف در جهان می باشد، شبکه‌ای از بافت‌ها را در نظر خواهد گرفت که ماهیچه‌ها، مفاصل و استخوان‌ها را به‌هم متصل می‌نماید.

انتظار نداشته باشید که این ماساژ ملایم و آسان انجام گردد. میوفاشیال دارای یک رویکرد بسیار عملی برای مدیریت درد در نقاط مهم بدن می باشد؛ به همین خاطر حرکات آن با فشار قابل‌توجهی توسط دست، آرنج‌ها یا ابزارهایی نظیر فوم غلتک یا توپ همراه می باشد. به کمک این نوع ماساژ روند طبیعی بدن بهبودیافته و استرس یا هرگونه درد در بدن کاهش پیدا خواهد کرد تا این‌که بدن کاملاً در آرامش غرق گردد.

ماساژ میوفاشیال و آشنایی با سندرم درد میوفاشیال

این بیماری یک وضعیت دردناک می باشد که بر عضلات و فاسیا در بدن تاثیر خواهد گذاشت. «میو» به معنی عضله بوده و «فاشیا» بافت همبند نازک و سفید رنگی می باشد که به دور هر عضله پیچیده است.

اگر بخواهیم ساده‌تر برای شما بیان نمائیم، باید اینگونه تصور نمائید که بدن شما نظیر پرتقال می باشد. پوست شما، پوست بیرونی پرتقال قسمت نارنجی رنگ آن می باشد. عضلات شما میوه درون پرتقال خواهد بود، غشای سفید و نازک اطراف بخش‌های نارنجی پرتقال را می‌توان فاسیا در نظر بگیرید.فاسیا هر سطحی از بافت عضلانی را احاطه می نماید. حال فیبرهای عضلانی قادر هستند تا دارای عضلات منفرد یا گروه‌های عضلانی باشد.

فاشیا چه عملکردی دارد
عملکرد فاشیا به گونه‌ای می باشد که عضلات شما را در کنار یکدیگر نگه خواهد داشت و امکان انقباض و کشش را به عضلات خواهد داد. علاوه بر این، فاشیا یک سطح نرم ایجاد می‌نماید تا فیبرهای عضلانی منفرد و گروه عضلانی بدون ایجاد اصطکاک، پارگی یا مشکلات دیگر روی یکدیگر حرکت نمایند.

در حقیقت فاسیا در همه ی قسمت‌های بدن شما قرار دارد. علاوه بر عضلات، همه اندام‌ها و رگ‌های خونی به فاشیا متصل یا توسط آن احاطه گشته‌اند، همچنین در انتهای فاشیا عصب قرار گرفته است.

سندرم درد میوفاشیال چگونه آغاز می‌شود و نحوه ماساژ میوفاشیال

سندرم درد میوفاشیال چگونه آغاز می‌شود و نحوه ماساژ میوفاشیال

سندرم درد میوفاشیال یک سندرم شایع می باشد. اگر به این عارضه مبتلا می باشد، امکان دارد تا  قسمت خاصی از بدن خود احساس درد یا حساسیت داشته باشید. این درد و حساسیت در بیشتر مواقع به یک یا چند نقطه خاصی در بدن مرتبط می‌گردد.

هنگامی که نقاط تحریک شده را لمس می‌نمائید یا ضربه‌ای به آن وارد می‌گردد، احساس درد خواهید می نمائید. وقتی که فیبرهای عضلانی دچار انقباض خواهند شد، جریان خون متوقف می گردد.

ماساژ درمانی چیست و برای درمان چه بیماری‌هایی مؤثر است؟
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

اگر جریان خون متوقف گردد، آن بخش از عضله منقبض خواهد شدو اکسیژن مورد نیاز را دریافت نمی نماید. چنین حالتی منجر به تحریک نقطه ماشه‌ای در بدن خواهد شد که به سیگنال درد واکنش نشان خواهد داد.

در این مواقع پاسخ مغز به این صورت خواهد بود که نباید از این عضله استفاده نمائید. موقعی هم که این عضله فعالیتی نداشته باشد، منجر به سفت شدن آن و احساس ناتوانی در دامنه حرکات می گردد.

همچنین عضلات اطراف به دلیل آسیب‌دیدگی آن محل خاص، مجبور به فعالیت بیشتر می گردند. نقاط ماشه‌ ای قادرند تا در همه عضلات و همزمان ایجاد گردندند، به همین خاطر تصور می‌نمائید که درد ایجاد شده در حال جابه‌جایی می باشد. وقتی که درد در نقاط ماشه‌ای یا در ناحیه مجاور ایجاد می‌گردد، در این مواقع به آن «درد ارجاعی» می‌گوئیم.

سندرم درد میوفاشیال چه علائمی دارد | ماساژ میوفاشیال

علائم ایجاد شده برای هر شخص گوناگون می باشد . بعضی اوقات درد به‌طور ناگهانی ایجاد خواهد شد یا به‌صورت مداوم و خفیف همیشه همراه بیمار می باشد. علائم سندرم درد میوفاشیال به شرح زیر می باشد:

دردی که کاملا عمیق احساس می‌گردد.
ایجاد نقاط ماشه‌ای (ایجاد یک گره کوچک که هنگام لمس منجر به درد می‌گردد)
جراحت یا حساسیت در ماهیچه ایجاد خواهد شد.
دامنه حرکات در مناطق آسیب‌دیده کاهش پیدا می نماید.
احساس ضعف در عضلات آسیب‌دیده وجود خواهد داشت.
اغلب افراد مبتلا به سندرم درد میوفاشیال با مشکلات دیگری نیز مواجه هستند که به شرح زیر می باشد:

سردرد
عدم خواب کافی
استرس، اضطراب و افسردگی
احساس خستگی
علت ایجاد سندرم میوفاشیال

دلایل گوناگونی قادر است تا منجر به این سندرم گردد که در ادامه برای شما ذکر  می نمائیم:

آسیب عضلانی
کشیدگی عضلانی و استفاده مکرر از عضلات
احساس ضعف عضلانی و عدم فعالیت عضلانی (مانند قرار گرفتن پا در گچ)
وضعیت بد بدن
کار و زندگی در محیط سرد
استرس عاطفی (چنین حالتی  قادر است تا منجر به تنش عضلانی گردد)
گیر افتادگی عصب
از دیگر مواردی که می‌تواند در ایجاد سندرم درد میوفاشیال نقش داشته باشد به شرح زیرخواهد بود:

مشکلات متابولیکی یا هورمونی مانند بیماری تیروئید با نوروپاتی دیابتی
کمبود ویتامین از جمله ویتامین D و فولات
عفونت‌های مزمن

سندرم درد میوفاشیال چگونه تشخیص داده می‌شود

( ماساژ میوفاشیال ) در بیشتر مواقع این بیماری تشخیص داده نمی شود و نادیده گرفته خواهد شد. بعضی هم با ایجاد مشکلی در عصب، استخوان‌ها، رباط‌ها یا تاندون‌ها اشتباه گرفته خواهد شد. هیچ آزمایش مشخصی برای تشخیص این بیماری وجود نخواهد داشت. بهترین راه تشخیص آن معاینه فیزیکی عضلاتخواهد بود.

آیا ماساژ زیاد می‌تواند مضر باشد؟
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

نحوه درمان سندرم میوفاشیال چگونه است
اگر مبتلا به سندرم میوفاشیال می باشید پیش از ایجاد نقاط ماشه‌ای به دکتر  مراجعه کنید تا روند درمان، موفقیت‌آمیزتر گردد. روش‌های درمانی گوناگونی برای این عارضه در نظر گرفته شده  که در ادامه برای شما ذکر می نمائیم:

فیزیوتراپی
تزریق به نقاط ماشه‌ای
کشش عضلات
لیزر درمانی (لیزر پرتوان)
سونوگرافی
تحریک الکتریکی از راه پوست
گزینه‌های دارویی برای درمان سندرم میوفاشیال چه می باشد:

داروهای مسکن
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
شل‌کننده‌های عضلانی
استروئیدها
داروهای ضد افسردگی
روش‌های درمانی خانگی:

استفاده از کمپرس آب گرم
ورزش
مصرف مسکن‌های بدون نسخه
انجام تکینیک‌هایی جهت دوری از استرس مانند یوگا
مراقبه یا مدیتیشن
تغییرات رژیم غذایی
ماساژ
گرما درمانی

آیا راهی برای جلوگیری از سندرم درد میوفاشیال می باشد
مواردی وجود خواهد داشت که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به سندرم درد میوفاشیال قرار بدهد. توجه به این موارد مکان دارد  تا حد زیادی از ایجاد آن جلوگیری نماید که در ادامه برای شما ذکر خواهیم نمود:

استرس خود را کم نمائید.
ورزش کنید.
از وارد شدن آسیب عضلانی نظیر استفاده از کیف دستی سنگین در شانه خودداری نمائید.
رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
برخی از مواد غذایی باعث التهاب می‌شود و در نتیجه التهاب ایجاد گشته افزایش درد را به همراه دارد. مصرف غذاهای ممنوعه به شرح زیر می باشد:

غذاهای سرخ شده
لبنیات
کربوهیدرات و غذاهای تصفیه شده با آرد
غذاها و نوشیدنی‌های شیرین
گوشت قرمز
شیرین‌کننده‌های مصنوعی و مواد افزودنی

سندرم درد میوفاشیال چقدر شایع است؟

حدود 85 درصد از افراد در طول زندگی خود درد میوفاشیال را تجربه می کنند. حتی این درصد بالا هم ممکن است دقیق نباشد. درد میوفاشیال اغلب کمتر تشخیص داده می شود یا اشتباه تشخیص داده می شود. زیرا در نوع دیگری از تشخیص مانند سردرد، درد گردن و شانه، درد لگن، درد اندام یا سندرم درد عصبی پنهان می‌شود. مردان و زنان به یک اندازه تحت تأثیر قرار می گیرند، اما زنان میانسال و کمتر فعال در معرض خطر جدی قرار دارند.

سندرم درد میوفاشیال بیشتر در کجا رخ می دهد؟

سندرم درد میوفاشیال بیشتر در کجا رخ می دهد؟
درد میوفاشیال و نقاط ماشه ای می تواند در هر عضله ای در بدن ایجاد شود. با این حال، عضلاتی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند، قسمت بالایی پشت، شانه ها و گردن هستند. این عضلات عبارتند از:

ویژگی ها و فواید روغن ماساژ
بیشتر بخوانید
هنر ماساژ ایران آموزش ماساژ

استرنوکلیدوماستوئید:
این عضله بزرگ به چرخاندن سر به سمت مخالف و خم شدن گردن کمک می کند. در دو طرف گردن شما قرار دارد و از جمجمه پشت ناحیه گوش تا استخوان ترقوه و قفسه سینه امتداد دارد.

ذوزنقه:
این عضله مثلثی پهن و مسطح پشت سر و گردن شما را کج می کند و می چرخد، شانه های شما را بلند و ثابت می کند و بازوهای شما را می چرخاند. عضله از پایه جمجمه تا وسط پشت شما امتداد دارد.

لیفت شانه:

این جفت ماهیچه بند مانند به بلند کردن و چرخش هر یک از تیغه های شانه شما کمک می کند. آنها از چهار مهره اول گردنی تا لبه بالایی شانه شما امتداد دارند.

عضله زیر خاردار
این عضله مثلثی شکل که در پشت هر یک از تیغه های شانه قرار دارد، به چرخش و تثبیت مفاصل شانه کمک می کند. یکی از چهار عضله روتاتور کاف است.

الماس:

این جفت ماهیچه فوقانی پشت، تیغه های شانه را به هم می کشد و زمانی که منقبض می شوند، اندام فوقانی را به تیغه شانه متصل می کنند. این عضلات به صورت مورب از گردن و مهره های سینه ای ستون فقرات تا پشت تیغه های شانه کشیده می شوند.

علائم سندرم درد میوفاشیال
علائم برای هر فرد مبتلا به سندرم درد میوفاشیال متفاوت است. گاهی اوقات درد به طور ناگهانی و به یکباره ظاهر می شود که به آن “شعله ور شدن” علائم می گویند. گاهی اوقات، این یک دردی دائمی و کسل کننده است که در پس زمینه باقی می ماند.

ماساژ میوفاشیال | علائم سندرم درد میوفاشیال عبارتند از:

( ماساژ میوفاشیال ) دردی که به صورت عمیق، کوبنده، سخت، سفت یا دردناک توصیف می‌شود.
نقاط ماشه ای (یک برآمدگی، ندول یا گره کوچک در عضله که هنگام لمس و گاهی اوقات در صورت عدم لمس درد می کند).
عضلات حساس یا دردناک.
ضعف عضله(های) آسیب دیده
کاهش دامنه حرکتی در ناحیه آسیب دیده (به عنوان مثال، ممکن است نتوانید به طور کامل شانه خود را بچرخانید).
افراد مبتلا به سندرم درد میوفاشیال اغلب مشکلات سلامتی دیگری نیز دارند
مشکلات رایج گزارش شده عبارتند از:
سردرد.
خواب بد
استرس، اضطراب، افسردگی.
احساس خستگی (خستگی).

برای مطالعه بیشتر : کرانیوساکرال تراپی چیست؟

ماساژ لنفاوی

×